Čakanie na 1.13, hráči a stres… (4. časť – Wipe Vanilly)

Ďalší diel nášho dobrodružstva s prechodom na verziu 1.13 je tu! A tento diel sa zdá byť prelomovým, pretože sa mi podarili husárske kúsky, ktoré nás míľovými krokmi posunuli k najnovšej verzii Minecraftu. Budeme totiž nasadzovať verziu 1.13 do ostrej prevádzky!

Stále však platí to, čo bolo napísané v predchádzajúcom blogu. Spätnú kompatibilitu rôznych verzií Minecraftu sa nám nepodarilo vyriešiť ani tento týždeň a v komunite panujú obavy o tom, že daný plugin bude aktualizovaný až s príchodom verzie 1.13.1. Čo sa nám ale podarilo, je urobiť priamu kompatibilitu (jedným smerom) z pripojenia zo staršej verzie (Authme server beží na verzii 1.12.2) na verziu 1.13. V rámci serveru sa tak s najnovšou verziou 1.13 budete môcť pohybovať slobodne. Bohužiaľ, pokiaľ používate verziu 1.12.2 a nižšiu, na 1.13tkové servery vás to nepripojí už len z dôvodu chýbajúcej spätnej kompatibility. Skrátene – ak budete chcieť hrať u nás 1.13tkové servery, budete musieť použiť klienta s verziou 1.13. Táto informácia znamená zásadný prelom v našej snahe aktualizovať server na novú verziu. Znamená to, že si budete môcť konečne zahrať na našom serveri 1.13tku!


Čo sa bude diať?

Aktuálne sme urobili vstupné testy uvedenej verzie Spigotu a tie vyzerajú veľmi sľubne! Rozhodli sme sa preto urobiť nasledujúce kroky:

V sobotu 11.08.2018 prebehne wipe Vanilla serveru na verziu serveru 1.13. Tento wipe nám pritom poskytne možnosť odsledovať správanie serverovej 1.13tky po pripojení na Bungeecord server (čo sme aktuálne testovali iba na samostatnom serveri) a vám hráčom umožní hru na našom Vanilla serveri. Keďže Vanilla má niekoľko základných pluginov (napr. Coreprotect či WorldGuard) umožní nám jej nasadenie na alfa testovanie zistiť, či všetko funguje tak, ako má.

Opäť je dôležité podotknúť, že hlavný vývojár Spigotu pritom tieto verzie označuje hlavičkou, aby sa používali s extrémnou opatrnosťou. Popis tejto verzie z angličtiny znamená: “Táto verzia je stabilná pre tých, ktorí chcú zriadiť verejný server, ale iba v prípade, že dôjde k úplnému resetu dát vašich svetov a všetky pluginy, ktoré používate budú mať natívnu podporu Minecraft verzie 1.13. Nie je bezpečné používať túto verziu na už existujúcich svetoch. Existuje príliš veľa známych Vanilla chýb, ktoré nenávratne vymažú dáta z vašich starých svetov alebo spôsobia jeho ďalšiu generáciu za nemožnú. Túto verziu môžete využiť na testy konverzií sveta, ale je POTREBNÉ si zálohovať všetky vaše dáta z 1.12.2 predtým, než sa k tomu odhodláte.

To pre nás znamená, že nebude možné použiť svet, ktorý bol vygenerovaný na verzii 1.12.2, ale sme nútení pristúpiť k wipe Vanilla serveru. Všetky dáta teda budú odstránené a hráči budú nútení začať od samého začiatku.


Nahlasovanie bugov

Keďže ako sme spomínali, verzia 1.13 je veľmi nestabilná, bude prebiehať na Vanilla serveri samostatný každodenný update jadra Spigotu. To sa bude diať v nočných hodinách každý deň. Každý deň budeme monitorovať správanie a výkon serveru tak, aby sme dosiahli stabilnú hru. Budeme vám však vďační, keď využijete na nahlásenie prípadných chýb vo Vanille naše herné fórum – pomôžete tým nielen nášmu serveru, ale prakticky aj celej komunite.

Čo so Survivalom na 1.13?

Pokiaľ dopadne wipe a testy Vanilla serveru na verzii 1.13 dobre, je možné, že už na budúci týždeň pre vás otvoríme nový kvalitný Survival server v Alfa Verzii 1.13tky. Podarilo sa nám úspešne aktualizovať a otestovať väčšinu pluginov a aj napriek tomu, že niektoré nie sú stále ešte funkčné (napr. Dynmapa, či BannerBoard) nie sú to pluginy, od ktorých by závisel osud 1.13tkového serveru.

Aktuálne KillerXCoder spolu s Brambasom dostali za úlohu pripraviť viaceré pluginy na využtie (napr. ChestShop), dokončiť pravidlá Survivalu a kopec iných vecí súvisiacich s testom. Dá sa preto odhadovať, že pokiaľ nenastane vážna prekážka, Survival server na verzii 1.13 by sme spúšťali niekedy v týždni od 13.8.2018 do 19.8.2018. VŠETKO ALE ZÁVISÍ OD TESTOV VANILLA SERVERU! (ohlásená doba spustenia sa môže zmeniť v prípade výskytu obrovských chýb).


Zároveň vás ale chceme poprosiť – v chate sa veľmi často objavuje otázka, kedy bude update na verziu 1.13 / 1.13.1 – prosíme vás, aby ste si uvedomili, že ako my, tak aj autori Spigotu robia na týchto aktualizáciách vo voľnom čase bez nároku na honorár, máme svoj vlastný súkromný život a tým, že nás tlačíte a naháňate, nás akurát demotivujete od toho, aby sme to rýchlo dokončili. Preto vás prosíme, aby ste boli trpezliví – ako vždy – dávame zo seba maximum.

Okrem bugfixov na aktuálnych serveroch pracujeme aj na malom prekvapení pre vás všetkých. A ak máte náš server radi a chcete, aby fungoval kvalitne aj naďalej, nezabudnite ho finančne podporiť! 🙂 Urobiť tak môžete v DONATING SEKCII,  (kde je mimochodom veľká prázdninová zľava na donate balíčky), prípadne nám môžete prispieť na kávu či prášky na upokojenie (Boh je nám svedkom, že ju pri tomto update potrebujeme) – Link: https://www.buymeacoffee.com/NB3r6UG

Buy Me A Coffee

Za všetku vašu podporu vyslovujeme úprimné – Pán Boh zaplať!