Minecraftové “server wars” sú späť!

Niet o tom pochýb – sme vo vojne. Nemyslím konkrétne náš server, mám na mysli väčšinu serverov na súčasnej Minecraft scéne. Po relatívne pokojných rokoch 2017 a 2018, kedy vznikla nádej na slušnosť, mier a spoluprácu medzi servermi, je tu začiatok roku 2019. Počas dvoch rokov obdobia mieru sa darilo rozvíjať medziserverovú spoluprácu, budovať vzájomné dobré vzťahy, či dokonca sme usporiadavali pravidelné medziserverové hokejové zápasy, zrodil sa projekt Minecraft Reunion a vyzeralo to tak, že nás čaká zlatá éra osvietenia. Začiatok roku priniesol neustále Bot útoky, DDOS útoky, či rôzne iné typy útokov, s ktorými sa medzi inými aj náš server potýka. A to vážení, je zrejme iba začiatok…

Hráči, s ktorými často komunikujem, sa mi sťažujú. Sťažujú sa na neustále DDOS útoky, spammerov, ktorí chodia na server uchmatnúť si chvíľkovú pozornosť práve pre seba. Bohužiaľ, toto nie je v našich silách, aby sme to dokázali zastaviť alebo obmedziť. V komunite totiž zúri medziserverová vojna. Vojnu, ktorú vyvolali servery patriace deťom, ktoré si myslia, že keď im rodičia dajú peniaze, majú právo robiť si, čo sa im zachce a bezdôvodne útočiť aj na iných ľudí a servery.

Upozornenie: Autor v tomto blogu prezentuje výhradne svoje osobné názory, ktoré nie sú názormi žiadnej zo zúčastnených strán. Akákoľvek podobnosť s reálnymi servermi či osobami je čisto náhodná.

Vojna serverov medzi sebou

Čo ma ale oveľa viac mrzí, je fakt, že sa čoraz častejšie stretávame s veľmi neželaným javom, a to rôznymi druhmi útokov. Nie sme však jediní. Podľa našich prieskumov sa útoky pravidelne uskutočňujú na rôzne menšie, či väčšie servery. Ich autormi sú však paradoxne väčšie servery, ktoré oslavujú svoje raketové pseudoúspechy a umiestnenia na popredných miestach serverlistov (zámerne žiaden server nemenujem, v rámci komunity sú tieto servery už dobre známe) a práve tieto servery sú v mnohých prípadoch autormi rôznych typov útokov na menšie servery s cieľom ich trvalej likvidácie. Majitelia týchto serverov sú v mnohom prípade deti, resp. osoby blízke veku dospelého, ktoré si myslia, že po tom, ako spôsobia likvidáciu rôznych menších serverov, tak hráči prídu hrať priamo k nim. Povedzme si rovno – sú to “kid-army” servery. Servery nedospelých jedincov, servery, ktoré sa zvyčajne nedožijú ďalšieho roka existencie.

Zažívame obdobie, kedy servery otvorene útočia na seba navzájom a robia medzi sebou rôzne záškodnícke akcie a často dochádza až k osobným invektívam zo strany rôznych ľudí. Na ilustráciu jeden z mnohých prípadov snahy urobiť silou mocou reklamu na svoj server prostredníctvom Teamspeak serveru.

Príklad snahy o robenie propagácie a reklamy iného serveru na našom Teamspeak serveri. Inzultácie a urážky sú bežnou praxou. Zdroj: Archív MidasCraftu

Toto chápanie propagácie serveru nás doviedlo do situácie, v ktorej sa nachádzame. Na Československej scéne sa nachádza len malé množstvo kvalitných serverov, ktoré s týmto “kid-army” nátlakom dlhodobo bojujú a ktoré sa to rozhodli nevzdať. Medzi takéto servery sa radíme nielen my, ale aj napríklad server BasicLand či server Awesome-Community. Viackrát mi už viacerí majitelia iných malých serverov navrhovali, aby sme im takýto útok oplatili. Lenže… povedzme si narovinu, ak by sme to urobili, v čom by boli naše servery lepšie od “kid-army serverov”? Klesli by sme na ich úroveň a v konečnom dôsledku by nás táto nenávisť pohltila a zničila. Ak sa niekto odváži poukázať na to, že takto koná konkrétny server a predloží dôkazy, obdrží výhražnú správu od pseudoprávnikov, ktorí si narýchlo naštudujú nejaký paragraf v Českom, či Slovenskom Trestnom zákone a môžu ním len tak operovať. Trestný zákon a Trestný poriadok však treba vidieť v oveľa širších súvislostiach a predovšetkým – treba mať na to reálny právny základ, čo väčšina týchto mladých ľudí, bohužiaľ, nemá. Tu je jeden takýto príklad:

Príklad výhražného správania po kritike jedného zo serverov, ktorý mal údaje vykonávať bot útoky. Screenshot je zámerne upravený, aby nebolo možné identifikovať odosielateľa správy ani server, o ktorý ide. Screenshot je tu zverejnený so súhlasom prijímateľa výhražnej správy. (Zdroj: Facebook.com)

O právnych aspektoch takýchto vyhrážok pseudoprávnikov ani hovoriť nebudem, avšak chcem poukázať práve na skutočnosť, že aj v prípade, že majitelia normálnych serverov sú si vedomí útokov, nemajú reálnu možnosť voči nim urobiť, bez rizika, aby sa vystavili takýmto štvaniciam a vyhrážkam zo strany “Kid-army”, ktorí si myslia, že svojím agresívnym správaním a psychologickým nátlakom niečo zmôžu. Tu však treba zdôrazniť, že každá minca má dve strany a pokiaľ je váš server obeťou takéhoto útoku alebo vyhrážok, aj vy máte zákonné právo sa brániť. A áno – aj v takom prípade sa stretnete s psychologickým nátlakom, kedy sa vám budú vyhrážať a ponižovať vás za to, že sa bránite proti takýmto praktikám. To je totiž ich spôsob vedenia vojny – šikana v kybernetickom priestore – kyberšikana a zastrašovanie. Pokiaľ sa však takýchto nátlakov zľakneme, “Kid-army servery zvíťazia” a v konečnom dôsledku nás prinútia ustúpiť.

Čo je príčinou úspechu týchto “Kid-Army” serverov? Nuž, poväčšine sú to Youtuberi, ktorí robia trolling videá na danom serveri a tým mu naženú ľudí. Servery, ktoré sú týmto spôsobom nahypované si myslia, že môžu všetko a majú právo na všetko – dokonca aj ničiť iné projekty.

Ušetrené nie sú ani malé servery. Ničené sú systematicky. Staršie video ukazuje to, čo sa reálne aj dnes deje na česko-slovenských serveroch. (Zdroj: Youtube.com)

Bohužiaľ, už je iba málo pamätníkov čias spred troch rokov, kedy zúrila v našej relatívne malej komunite vojna medzi servermi. Natáčanie nenávistných videí, bot útoky, či DDOS útoky viedli k tomu, že veľké servery sa zničili medzi sebou a upadli do zabudnutia. Dôsledkom toho bol aj veľký úpadok Minecraft komunity, ktorá sa so znechutením rozhodla úplne opustiť komunitu, či zmeniť hru. Utrpela tým celá komunita, pretože prišla o veľa kvalitných programátorov, ale aj adminov či šikovných hráčov. Po tejto vojne zostali už len herné stálice, ktoré sa snažia komunitu udržať v akom-takom stave.

Bohužiaľ, toto majiteľov serverov, besniacich sa za falošnou vidinou zisku z prevádzkovania serverov a v honbe za ich nenažranosťou, úplne nezaujíma. Vo svojich konaniach zachádzajú až tak ďaleko, že sa už neštítia útočiť iba na iné herné servery, ale svoju pozornosť zamerali na poskytovateľov hostingu.

DDOS útoky na poskytovateľov hostingu

Nie je žiadnym tajomstvom, kto je poskytovateľom nášho hostingu. Práve tento v poslednom období čelí najväčšiemu počtu DDOS útokov, ktoré trvajú prakticky 24/7 už od začiatku februára (února) 2019. Ten posledný bol o sile 16 GBps. Vy, čo sa do toho trochu vyznáte, nám určite dáte za pravdu, že takémuto obriemu útoku má problém zabrániť aj ten najlepší poskytovateľ anti-DDOS ochrany. Z informácií, ktoré mám aktuálne dostupné, som sa dozvedel, že podobné problémy s útokmi majú aj iní poskytovatelia hostingu.

Osobne však nadobúdam pocit, že tieto útoky budú mať len jeden jediný dôsledok – a to, že hráčom sa vďaka lagom, nedostupnosti serverov, či iných služieb sa hranie Minecraftu jednoducho sprotiví. Sami už teraz zažívame akúsi krízu Minecraftu – hráčov ubúda, mnohí presedlali namiesto Minecraftu na Roblox, Fortnite, PubG alebo Apex. Takýmito medziserverovými vojnami sa dosiahne len jedno, a to že chuť prevádzkovať servery alebo hrať na nich zanikne a upadne. Minecraft má sám o sebe problém prežiť a naša relatívne malá Česko-Slovenská komunita sa čoraz viac zmenšuje. Otázka znie – chceme prísť o hráčov úplne?


Čo na to majitelia iných serverov?

V rámci transparentnosti som oslovil majiteľov viacerých serverov, ktoré existujú dlhšie než jeden rok a dal im priestor na to, aby poskytli určitý feedback na súčasné dianie v Minecraft komunite a čo si o tom všetkom myslia. Aj ich vyjadrenia sú dôkazom toho, že stále sa nájdu servery, ktoré dokážu medzi sebou spolupracovať.

Názory:

luco1 – Server Awesome-Community: Ja ako majiteľ servera sa radšej nezapájam do žiadnych týchto hádiek, pretože skončím pod útokmi. Aj keď z pohľadu mojej osoby to vidím rovnako, ako väčšina komunity. Naozaj nemusím servery bez kvality a “kid-army” servery, ktoré si zaplatia YouTuberov a na pár týždňov – mesiacov tam majú toľko detí, že im to samotný server nezvláda. Nemusím menovať. Už neraz sa mi stalo, že sa v mene môjho serveru útočilo na iné a nakoniec z toho boli len hádky, provokácie a neviem čo všetko. Nakoniec ale z jedného podobného útoku vznikla celkom slušná spolupráca medzi servermi, vzájomné pomáhanie si a podobne, čo je naozaj fajn. Veľa majiteľov hľadí len na zisky, na svoj server a pokiaľ niekto ukáže, čo i len náznak toho, že by ten druhý mal niečo rovnaké na serveri, už je z toho hádka, DDoS a podobne…

alebo:

Wildmanz – Anonymný server: Nedokážu pochopit proč to lidé dělají, co je k tomu motivuje. Sám se snažím vytvořit přátelské prostředí. A to, že někdo zaútočí na nějaký server považuji za akt zbabělosti. Zkrátka… Servery by se dle mého měly pomáhat, vyměňovat zkušenosti a pokusit se vytvořit příjemné prostředí pro hráče, ale i pro jejich majitele. Několikrát jsem zvažoval, že bych svůj server dal open source, aby se ostatní mohli inspirovat. Taky jsem se párkrát stal terčem DOS (nikoliv ddos) MC botu.. Vlastně to zničilo veškerou populaci serveru. Abych byl upřímný.. Takové lidi odsuzuji.. Jak říkám.. Měli bychom si pomahat, ne se ničit navzájem. Přeci jen nás spojuje víc věcí, než jen Minecraft.

či:

KeltDT – Server DarkTerminus: Domnívám se, že jakákoliv nesnášenlivost, která probíhá na scéně je způsobena neschopností oslovit větší počet hráčů, či vybudovat stálou komunitu na projektech za použití poctivých metod v podobě výborného herního zázemí. Jsem přesvědčen, že projekty, které se takovýmto chováním prezentují nemají ambice na to, aby se stali kvalitní součásti scény. Paradoxně je takovéto chování projevem snahy o zvednutí projektu, ale efekt je opačný. Náš projekt se s těmito problémy setkával z velké části kvůli osobním konfliktům útočníků s jednotlivými členy týmu.

a na záver:

Eterit – lifeinsky.sk: Môj osobný názor na DDOS útoky botovanie a takzvané “server wars” sa nikdy nezmenil. Nikto z toho nevyjde ako víťaz. Jediné čo z tohto vzniká sú škody ktoré sú na oboch stranách. Na strane útočiacich je to povesť a ak sa podarí vypátrať tak aj trestné stíhanie. Na strane ktorá sa bráni sú to hráči prípadne finančné náklady na ochranu servera. Našťastie som sa s tým horším problémom nestretol (DDOS útoky).


Na záver trochu legislatívneho rámca

Aj náš server bol vystavený viacerým útokom, či už hacknutiu, zmazaniu MySQL databázy, obídenia zabezpečenia a pod. Vo viacerých prípadoch sa nám dokonca podarilo identifikovať páchateľov a celú vec sme postúpili na riešenie orgánom-činným v trestnom konaní. Viacerí sa ma pýtate, v akom štádiu sú tieto prípady. Z troch podaní, ktoré sme doteraz podali na OČTK, boli dva prípady postúpené na správne konanie a vyriešené v správnom konaní ospravedlnením a finančnou pokutou pre autorov daných útokov. Pri poslednom prípade došlo k vzneseniu obvinenia v zmysle § 247a Trestného zákona za tzv. Neoprávnený zásah do počítačového systému a keďže ešte nie je ukončený prípad, nemôžem o ňom poskytnúť viacero informácií.

Čo však môžem odporučiť majiteľom jednotlivých serverov, je poriadne naštudovanie si ustanovení Trestného zákona Slovenskej republiky, resp. Trestního zákona České republiky. Keďže som Slovák a odborne sa venujem právu, dovolím si upriamiť vašu pozornosť na §247 Neoprávnený prístup do počítačového systému, §247a neoprávnený zásah do počítačového systému či §247b Neoprávnený zásah do počítačového údaja. Uvedené zmeny v trestnom práve sú platné na území Slovenskej republiky od 1.1.2016.

Pomerne častou argumentáciou je téma legislatívneho pokrytia vybraných problematických oblastí počítačovej kriminality ako napríklad otázky kyberšikanovania či témy cybergroomingu. Preto bude vhodné na tomto mieste doplniť ešte jeden paragraf trestného zákona, týkajúceho sa týchto fenoménov.

 § 360a Nebezpečné prenasledovanie

  • Kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že:
    • c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli,
    • d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu

Na záver by som chcel ubezpečiť hráčov nielen nášho serveru, ale všetkých slušných serverov, aby vydržali a nenechali sa týmito útokmi znechutiť. Nielen my, ale aj poskytovatelia všetkých hostingov robia všetko pre to, aby pre vás zabezpečili plynulý chod serverov a aj keď je to niekedy veľmi ťažké, stále majú s nami trpezlivosť. Myslím, že serverom záleží na každom jednom hráčovi a súčasná situácia teší len tých, ktorí majú za sebou “kid-army” a pseudostreamerov. Nenechajme sa však odradiť.

Pevne verím, že týmto blogom otvorím mnohým ľuďom oči a predovšetkým majitelia serverov, ktorí sa v tom spoznali, pochopia, že “tudy cesta nevede”. Koniec-koncov, nedoplatia na to iba oni, ale my všetci. A netreba zabúdať na jednu veľmi dôležitú vec – Minecraft je iba hra.

~Kamzík~

Upozornenie: Autor v tomto blogu prezentuje výhradne svoje osobné názory, ktoré nie sú názormi žiadnej zo zúčastnených strán. Akákoľvek podobnosť s reálnymi servermi či osobami je čisto náhodná.