Prípravy na verziu 1.14 a čo nám prinesie? [Devel Blog]

A je to tu. Najnovšia verzia Minecraft 1.14 uzrela svetlo sveta. Čo to pre náš server znamená a akým smerom sa budeme ďalej uberať? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Po nie veľmi podarenej verzii 1.13.2 dnes Microsoft uvoľnil oficiálnu Java edíciu už aj pre hráčov. Prináša viacero zásadných noviniek ako napríklad líšky, pandy, či dokonca kompostovače. Hlavnou zmenou je však výmena a redizajn všetkých villagerov, ktorý sa od verzie 1.8 nejakým zásadným spôsobom nemenil.


Ako to bude s updatmi serveru?

Náš server budeme aktualizovať v dvoch fázach:

  • Prvou fázou bude poskytnutie spätnej kompatibility a podpory pre verziu 1.14, a teda možnosti pripojiť sa s najnovšou verziou a hrať na serveroch, ktoré majú nižšiu verziu (napríklad RPG, či Skyblock, ktoré bežia na 1.12.2). Túto fázu sa budeme snažiť realizovať v najbližších dňoch, aby sme vám dokázali poskytnúť čo najlepšiu kompatibilitu. Ako dlho to bude trvať, je otázkou rýchlosti vývoja kľúčových pluginov. Prvú fázu sme úspešne zrealizovali v update serveru na verziu 1.12a – viac info o tomto update… Odteraz sa budeme sústrediť už na druhú fázu.
  • Druhou fázou bude natívna aktualizácia dvoch serverov na verziu 1.14. Predpokladáme, že by malo ísť o Survival server, ktorý sa zo súčasnej 1.13.2 presunie na verziu 1.14.x. Kľúčovým bude v tejto fáze predovšetkým predpoklad, že chceme zachovať aktuálnu mapu, to znamená, že wipe Survival serveru zatiaľ NEPRIPÚŠŤAME. Pravdou však je, že už pri verzii 1.13.2 prestalo fungovať viacero pluginov a nedarilo sa ich aj napriek snahe aktualizovať a server fungoval na akej-takej úrovni niekedy skôr silou vôle, než tak ako by to malo byť správne. Preto bude aktualizácia na verziu 1.14 vo veľkej miere závisieť aj od autorov pluginov. Druhým aktualizovaným serverom, ktorému chceme poskytnúť natívnu podporu verzie 1.14, bude Creative server a to predovšetkým preto, aby sme vám umožnili vyskúšať si novú verziu aj v Creative móde.


Čo bude s RPG a Skyblockom?

Relatívne novospustený Skyblock bude aktuálne dostávať predovšetkým podporu pre verziu 1.12.2. To však neznamená, že Skyblock nebude aktualizovaný na novšiu verziu, avšak vzhľadom na súčasný stav vývoja Minecraftu sme sa rozhodli najskôr poskytnúť update dvom vyššie spomínaným serverom a v prípade úspešnej aktualizácie a dlhodobejšieho fungovania dostane aktualizáciu na najnovšiu verziu aj Skyblock (to však môže trvať niekoľko dlhých mesiacov, ak vôbec). V prípade RPG serveru je situácia úplne iná – ako sme spomínali už pri verzii 1.13.2 – RPG server je tak rozsiahly, prepracovaný a komplikovaný, že akákoľvek aktualizácia na najnovšiu verziu by znamenala jeho niekoľkomesačnú odstávku a každodenný vývoj. Preto sme sa v prípade RPG rozhodli poskytnúť v súvislosti s verziou 1.14 spätnú kompatibilitu – to znamená, že na 1.12.2 server sa budete môcť napojiť aj s verziou 1.14, avšak nebudú dostupné všetky vymoženosti tejto verzie.


Čo nás ešte čaká dovtedy?

Predpokladáme, že podpora prvej aj druhej fázy prechodu na 1.14 by mohla byť ukončená do začiatku letných prázdnin. Dovtedy sa však budeme zameriavať na zlepšenie celkového fungovania serveru a toho, aby sa hráčom u nás lepšie hrávalo. Počas dnešného dňa sme začali testovať v pilotnom režime nový AntiBot, AntiVPN a AntiProxy Systém, ktorý znemožní kazenie hry hráčom na našom serveri – pôjde o novinku, ktorá v podstate trvalo zamedzí hráčom, ktorí používajú VPN klientov na obchádzanie banov, prístup k nášmu serveru. Pre hráčov to bude opäť znamenať posilnenie hráčskej komunity a odstránenie toxických javov. Zároveň plánujeme ďalšie rozširovanie time-lock dungeonov na hľadanie Lucky-Blockov, pričom tieto dungeony pribudnú nielen na RPG server, ale objavia sa aj na Survivale, či Skyblocku. Zároveň chystáme aj ďalšie novinky, ktoré aktuálne nechceme zverejňovať.


Ako vám môžem pomôcť?

Predovšetkým od vás ako hráčov bude najväčšou pomocou trpezlivosť. Na vývoji 1.14tkových serverov budeme pracovať usilovne v našom voľnom čase, avšak tieto verziové aktualizácie sú vždy kritické. Z daného dôvodu sa preto môžete stretnúť s častejšími reštartmi nášho serveru, resp. bungeecordu – vždy pokiaľ to bude možné, vás na reštart, resp. dočasnú odstávku upozorníme. Zároveň vás ale prosíme, aby ste sa nás každú chvíľu nepýtali, kedy bude verzia 1.14 dostupná pre hráčov, pretože jasnú odpoveď nedostanete, až kým nebude všetko hotové. Priebežne vás budeme, samozrejme, informovať, avšak netreba nás tlačiť – vieme, čo máme robiť a budeme sa snažiť to urobiť čo možno najlepšie v čo najkratšom čase. Zároveň vám ďakujeme za podporu, ktorú dlhodobo venujete nášmu serveru a našej komunite – len vďaka vám má náš server úspech a môžeme fungovať bez problémov aj naďalej.

~Kamzík~


Ak máte náš server radi a chcete, aby fungoval kvalitne aj naďalej, nezabudnite ho finančne podporiť! 🙂 Urobiť tak môžete v DONATING SEKCII,  prípadne nám môžete prispieť na kávu či prášky na upokojenie (Boh je nám svedkom, že tie prášky v niektorých prípadoch na serveri potrebujeme :)) – Link: https://www.buymeacoffee.com/NB3r6UG

Buy Me A Coffee

Za všetku vašu podporu vyslovujeme úprimné – Pán Boh zaplať!