Prečo je lepšie počkať s verziou 1.14.x [Devel Blog]

Kedy bude update na 1.14?“, “Prečo vám to tak dlho trvá?“, “Ste totálne neschopní!” – s takýmito názormi sa stretávame od hráčov, ktorí hrávajú na našich serveroch práve v súvislosti s najnovšou verziou Minecraftu. A popravde, niekedy nás tým už hneváte. A poriadne…. Takže som sa rozhodol napísať menší devel blog o tom, ako to s verziou 1.14 vyzerá.

3 rôzne verzie v priebehu mesiaca

Na update na verziu 1.14.1 zatiaľ nepracujeme. Prečo? Lebo je to absolútne zbytočné a nemá to zmysel, keď vieme, že na nás v nasledujúcich dňoch čaká hneď ďalšia verzia hry. Po nešťastnej 1.13.2 tu máme opäť kritický update na verziu 1.14 a chalani z Mojangu akoby mali buď smolu, alebo robili všetko pre to, aby zničili servery fungujúce na Java Edícii hry. Ak sa totiž nad tým zamyslíme, oficiálny prvý release verzie 1.14 bol na svetlo sveta vypustený 23.04.2019 (Spigot o niekoľko dní neskôr, PaperSpigot o niekoľko desiatok dní neskôr). Už po prvých niekoľkých hodinách od oficiálnej serverovej verzie sa začali kopiť bugy a nedostatky, súvisiace predovšetkým s príliš veľkým zaťažením RAM a CPU pri serverovej inštancii ale aj so samotným generovaním sveta. Problémy boli až tak kritické, že hlavný vývojár Spigotu MD_5 vyhlásil, že jednoducho vtedajší release Spigotu nie je vhodný pre servery na ktorých hrajú hráči (práve kvôli problémom s výkonom).

Prešlo len niekoľko dní a chalani v Mojangu / Microsofte si uvedomili, ako veľmi tento update pokašľali a ohlásili vydanie opravného patchu vo forme verzie 1.14.1, ktorú vydali 13.05.2019. Všimnite si, že opravný patch vo forme 1.14.1 bol vydaný iba 19 dní po vydaní hlavnej verzie. Náš server, konkrétne ja a themistic2 sme celé toto obdobie pracovali na tom, aby sme vám priniesli softvarovú podporu 1.14tky a Builder team pod vedením FridolinaSlehacku pripravil aj nový spawn, ktorý sme zverejnili aj u nás na Facebooku. Bohužiaľ, ako sa ukázalo po niekoľkých hodinách verzia 1.14.1 síce odstránila niektoré chyby avšak mnohé z nich (vrátane serverového výkonu zhoršila). Je síce pravdou, že verzia 1.14.1 dokáže lepšie pracovať na serveroch, kde je viacero jadier, avšak zaťaženie CPU a RAM je tak vysoké, že je to v serverovom prostredí takmer nehrateľné (k tomu sa ešte dostaneme). Aj napriek nášmu prvotnému odhodlaniu pokračovať v updatoch na 1.14.1 sme zistili, že musíme začínať prakticky úplne odznova. A celé to zaklincovala informácia z prostredia vývojárov, že v nasledujúcich dňoch na nás čaká opäť ďalší opravný patch vo forme verzie 1.14.2, ktorý má výjsť niekedy v rozmedzí dátumov 20.05.2019 – 26.05.2019.

Ak sa teda pozriete na to, ako boli v poslednom mesiaci vypúšťané updates, pochopíte jedno – verzia 1.14, nech je akokoľvek pekná pre hráčov a príťažlivá pre oko, je nedokončená a obsahuje obrovské množstvo chýb a bugov, ktoré NEDOKÁŽU VYRIEŠIŤ ani v Mojangu / Microsofte. Dôkazom toho je, že v priebehu jedného kalendárneho mesiaca dokázali vydať 3 rôzne verzie, pričom ani v jednej (aspoň zatiaľ) nie je vyriešený základný problém s výkonom. A to nedokázali opraviť ani vývojári zo Spigotu, prípadne z PaperSpigotu.

V priebehu dnešného dňa som dostal aj otázku o tom, či je možné kompenzovať nestabilitu tejto verzie tzv. spúšťacími parametrami minecraftu. Pri našom testovaní sme použili rôzne typy a druhy nastavení vrátane AggresiveOpts, avšak v konečnom dôsledku sme vždy dospeli do toho istého bodu – verzia 1.14.1 je nehrateľná v serverových podmienkach. Možno mi budete protiargumentovať a tvrdiť, že existujú predsa servery, kde 1.14 resp. 1.14.1 majú. A k tomuto sa práve dostaneme v nasledujúcej časti.


Lag Spikes a Crashovanie serveru

Osobne som sa bol pozrieť na serveroch, ktoré sa na našej Československej scéne prezentujú, ako prvé servery, ktoré majú verziu 1.14 (s mnohými z ich majiteľov sa aj poznám a mali sme možnosť spolu o týchto veciach hovoriť). V drvivej väčšine ide o Vanilla servery bez akýchkoľvek pluginov, resp. servery, ktoré majú uzavretú hráčsku komunitu. Ak sa už aj našiel server, ktorý chcel mať funkčnú verziu natívne na 1.14.1, stačilo aby sa naňho pripojilo niekoľko hráčov a server jednoducho spadol. Krásnym príkladom ilustrujúcim to, ako je táto verzia nestabilná je, že na server, ktorý mal vyčlenených 10GB RAM a nastavené spúšťacie parametre na extrémny výkon padol po tom ako sa naňho pripojilo 6 hráčov. 6 hráčov stačilo na to, aby spôsobili tak obrovský lag serveru, že jednoducho si server povedal, že kašle na takýto systém a radšej sa vypol. A je úplne jedno, na akom hostingu sa daný server nachádza (tento konkrétny prípad sa nachádzal na zahraničnom server hostingu, ktorý patrí k celosvetovej špičke a aj napriek tomu padal, ako keby mu za to platili). Lagy spôsobené jednoduchým prihlásením hráča do hry a načítaním chunkov pri tak nízkom počte hráčov nie je jednoducho niečo, čo by sa dokázalo vyriešiť len tak ľahko.

Herné novinky, ktoré verzia 1.14 prináša sú síce na prvý pohľad krásne, avšak spôsobujú závažné problémy na serveroch.

Zároveň je tu potrebné zdôrazniť ďalšiu vec – rýchlokvasení hráči a “server owneri”, ktorí chcú za každú cenu predbehnúť iné servery pri update na 1.14.1 a naťahať k sebe hráčsku komunitu sú jednoducho neschopní. Opäť budem citovať hlavného vývojára Spigotu, ktorý sa k verzii 1.14.1 vyjadril nasledujúco (link na pôvodné vyjadrenie):

  • Táto verzia je určená predovšetkým pre vývojárov a skúsených majiteľov serverov.
  • Existuje veľmi veľká šanca, že fungovanie serveru na tejto verzii môže spôsobiť nenapraviteľné škody na vašej mape. Aj pokiaľ nepôjde o nenávratné poškodenie, nebude zrejme vydaný na to žiaden fix a budete musieť použiť zálohy.

Ak teda chcete hrať na serveroch, ktoré vedú neskúsení majitelia, ktorí jedného dňa jednoducho server vypnú, len preto, lebo nedokážu vyriešiť lagy a vy prídete o vaše unikátne stavby, je to vaša voľba. V tom prípade si ale buďte vedomí toho, že za prípadnú stratu vecí na danom serveri nesiete zodpovednosť iba a výlučne vy a to tým, že aj napriek všetkým varovaniam, ste hrali na serveroch, ktoré sú jednoducho nestabilné. Náš server naopak ide cestou zodpovednosti a racionálneho prístupu. Našim hráčom sme ponúkli možnosť pripojiť sa na server s verziou 1.14.x (hlavne pre to, aby sa nemuseli trápiť s prepínaním verzie) prostredníctvom ViaVersion a náš Survival server stále beží na verzii 1.13.2 – hráči sú napriek tomu spokojní pretože im ponúkame to, po čom túžia – kvalitný server a slušnú komunitu. A toto je vec, ktorú by som nateraz odporučil aj ostatným majiteľom serverov – počkať.


Čakanie na Godota?

Dlhodobo sledujeme situáciu okolo verzie 1.14.x a musíme konštatovať, že väčšina medzinárodnej komunity čaká, čo sa bude diať ďalej. Samotná verzia 1.14. a 1.14.1 priniesli totiž iba sklamanie a nehrateľnosť. To, či sa to zmení s verziou 1.14.2 nateraz ostáva otázkou a nám ostáva iba dúfať. Zároveň vám odporúčam sledovať aj túto stránku, kde nájdete postup, akým Mojang rieši chyby (ide o stránku so zmenami v jednotlivých Pre-Release verziách).

Náš server sa v konečnom dôsledku na najnovšiu verziu samozrejme aktualizuje. V tejto chvíli však môžeme vás ako hráčov iba prosiť o trpezlivosť a pochopenie, pretože to naozaj nielen my, ale celá Minecraft scéna nemá s najnovšou verziou jednoduché. Ak sa ale necháme zlákať na to, že updatneme server bezmyšlienkovito na verziu 1.14.x môže sa stať, že na ňom budú hrať 2-3 ľudia (a podľa môjho názoru aj vtedy bude padať) a už viac by nešlo o kvalitný server ale o presný opak – o rýchlokvasený server. Preto sme sa rozhodli s updatom na verziu 1.14.x počkať, kým nebudú vyriešené všetky problémy, týkajúce sa serverových výkonov.

~Kamzík~


Ak máte náš server radi a chcete, aby fungoval kvalitne aj naďalej, máte možnosť ho finančne podporiť! 🙂 Urobiť tak môžete v DONATING SEKCII,  prípadne nám môžete prispieť na kávu či prášky na upokojenie (Boh je nám svedkom, že tie prášky v niektorých prípadoch na serveri potrebujeme :))

Za všetku vašu podporu vyslovujeme úprimné – Pán Boh zaplať!