Toxicita Minecraft serverov nepozná hranice! [Devel blog]

Som známy tým, že čo sa týka Minecraft komunity, nedávam si servítku pred ústa a priamo kritizujem, čo sa mi nepáči, ale zároveň aj chválim to, čo sa mi páči. Dnešný blog však bude na smutnú tému, týkajúcu sa celej našej malej-veľkej Minecraft komunity.

Záplava “kid serverov”

Od začiatku júna (06/2019) až po jeho koniec som sledoval vývoj v Minecraft komunite, čo ste určite mnohí postrehli. Sledoval som ho hlavne pre to, lebo minulý rok posledné dva týždne pred koncom školského roka vzniklo nenormálne veľké množstvo toxic serverov a bol som zvedavý na to, ako to bude tento rok. Počas výskumu som použil jednoduchú metodológiu – aby som náhodou niektorý server nezapočítal dvakrát, písal som do komentárov k “prezentácii serveru” jeho poradové číslo. Do poradovníka som započítaval servery, ktoré buď vznikli, alebo sa poprvýkrát prezentovali, prípadne boli “znovuobnovené” v období od 01.06.2019 do 30.06.2019. Meranie prebiehalo v týchto skupinách:

Po dokončení merania som dospel k šokujúcemu číslu – v priebehu 30 dní mesiaca júna si nový server u rôznych poskytovateľov hostingu založilo viac ako 119 serverov. V porovnaní s minulým rokom, kedy vzniklo za 2 týždne iba 40 serverov môžeme logickou úvahou predpokladať rastúcu tendenciu týchto serverov.


Prečo je to zlé?

Mnohí si vravíte – prečo je to zlé? Veď každý má právo si založiť server, alebo si to aspoň vyskúšať a podobne. Pravda je taká, že áno, skutočne žijeme v demokratickej spoločnosti a v slobodnej krajine, kedy vlastníctvo, resp. prenájom Minecraft serverov nie je možné nijakým spôsobom obmedzovať, ani limitovať. Čiže de iure – každému je toto právo priznané a je neodnímateľné. Čo však je veľmi zlé, je počet týchto serverov. Skúsme spolu počítať – ak si niekto založí začiatočnícky server, zrejme na ňom nebude hrať sám, ale spolu s kamarátmi ktorí tam budú plniť úlohy adminov, helperov, builderov, alebo inej “guty chmary”. Čo som vypozoroval, na týchto detských serveroch je online zvyčajne 5 ľudí. Samo o sebe pre komunitu 5 hráčov nepredstavuje problém – je to číslo, ktoré je samo o sebe zanedbateľné a pri vysokej fluktuácii hráčov aj celkom pochopiteľné. Vezmime si ale teraz priemerné číslo 5 hráčov a vynásobme ho počtom serverov, ktoré vznikli – dostávame sa na číslo 595 – 600 hráčov. A to už nie je zanedbateľná časť komunity, toto je proste masa ľudí, ktorí si myslia, že prerazia so svojim serverom a stane sa z nich druhý Hypixel, Craftmania či BasicLand (mám teraz a mysli v počte návštevnosti serveru, takže sa snáď žiaden z uvedených serverov neurazil).

Čo tým chcem povedať je to, že dochádza k masívnemu triešteniu komunity a to na takej ultimátnej úrovni, že keby sa všetci títo hráči, ktorí ťahajú každý na svoju stranu spojili a začali trochu premýšľať, dokázali by vytvoriť podľa môjho názoru veľmi dobrú komunitu resp. dobrý projekt. Aj napriek tomu, že ide o tzv. “kid servery” nemôžeme takéto servery úplne haniť – nájdu sa na nich aj dobrí builderi, aj technici, aj helperi – problém je však v ich (de)motivácii. Z môjho prieskumu okrem iného vyplynulo, že životnosť týchto serverov je spravidla 2-7 dní (čo som stihol odsledovať – nebolo to primárne cieľom toho prieskumu) – potom zvyčajne z ničoho nič skončia. To následne demotivuje mladých a šikovných staviteľov, technikov, alebo adminov, aby sa jednoducho na Minecraft vybodli, pretože podľa ich názoru to nemá zmysel. A ja ich úplne chápem – jednoducho nechcú stavať na projektoch, ktoré do týždňa skončia a ich práca sa vytratí. A presvedčiť ich, že váš server, nie je serverom na týždeň je naozaj ťažké. Riadne servery majú potom problém prežiť a zohnať kvalitných ľudí.

Osobne ma veľmi mrzí situácia, kedy kvalitné a dobré servery zanikajú resp. prerušujú svoju činnosť preto, lebo jednoducho nevládzu bojovať práve proti náporu detských serverov, ktoré vyložene kradnú hráčov väčším serverom a následne spôsobujú to, že je pre nich takmer nemožné prežiť. Veľmi mi bolo ľúto, keď som videl, že napríklad taký ApokaliptCraft ukončil svoju prevádzku (údajne len dočasne), alebo keď vidím ako náš partnerský server Awesome-Community.eu upadol práve kvôli týmto veciam.

Pomerne známy server, ktorý fungoval 8 rokov bez problémov, po dlhom čase však upadol, nakoľko jeho majiteľ už nevládal robiť všetko sám. Hráči, ktorí mu v tom reálne vedeli pomôcť sa nachádzali na kid serveroch, ktoré nemali budúcnosť. (Zdroj. EpokalitptCraft.eu)


Severy, ktoré parazitujú na dobrom mene iných

Ďalším fenoménom, ktorý som si všimol je vyslovená parazitácia na známych serveroch a to buď kopírovaním ich názvu (niektoré servery si dávajú do časti názvu PLEX (ako MinePlex), LAND (ako napr. BasicLAND a pod.) alebo tým, že obnovujú už dávno zaniknutú značku (napr. sa server prezentuje ako Majnuj.eu, prípadne ďalšie). Osobne sa oba moje servery jak MidasCraft, tak aj DarkTerminus stali terčom takýchto pokusov o parazitáciu (v jednom prípade vznikol server MidasLand) – poviem pravdu, neriešil som to, pretože to podľa mňa nemá zmysel. Takto parazitujúce servery totiž nemajú dlhú trvanlivosť. Nehovoriac o právnych aspektoch už zaniknutých serverov, kde si bývalí majitelia stále môžu nárokovať na práva duševného vlastníctva (hoci len čiastočne, ale nejdem to tu rozoberať dopodrobna).

Týmto spôsobom však iba poškodzujú dobré meno a pamiatku konkrétneho serveru. Ak na pozvánke na server totiž figurujú veci ako XP FREE – FLY ZDARMA – EKONOMIKA – DIA DOLY a pod. je to zrejme vizitka toho, že majiteľ serveru nevie veľmi dobre, ako sa server riadi, ekonomika hier mu je úplne cudzia a dá sa predpokladať, že nemá viac ako 13 rokov.

Nejde o nič iné ako o sprostú a nevkusnú snahu parazitovať na dobrom mene iných serverov. Následne sa chvália, koľko ľudí im prišlo hrať na ich server. Nejde pritom o nič ako o obyčajné chválenie sa cudzím perím a niečoho, čo nedosiahli vlastnou skúsenosťou, ale dovolím si povedať – sprostým kopírovaním a plagiátorstvom (asi ich inšpiroval známy slovenský plagiátor kpt. JUDr.)

Príklad serveru, ktorý parazituje na dobrom mene už zaniknutého serveru. Na serveri som bol, je vyslovene nekvalitne nastavený a hrajú tam predovšetkým iba členovia admin teamu. Napriek tomu sa neváhajú klamlivými informáciámi prezentovať v rôznych Minecraft skupinách. (Zdroj: FB.com)


Nekvalitné servery

Problém však je, že títo ľudia väčšinou ani nevedia server nastaviť a spustia ho na čistej vanille. Tu je malý príklad:

Zdroj: FB.com

Odhliadnuc od faktu, že dotyčný človek nemá zrejme absolútne žiadne znalosti s nastavovaním serveru sa deje ďalšia vec – amatérsky nastavené servery neschopnými majiteľmi sa často obracajú na prevádzkovateľa hostingu s vierou, že “oni to musia vyriešiť”. To má však veľmi ďaleko od pravdy. Mal som možnosť hostovať server v Nemecku, ale aj v USA a vždy, keď som napísal na podporu s nejakým problémom, ich odpoveď bola niečo v zmysle – “My sme podpora, ktorá rieši technické záležitosti, to že si vy neviete nastaviť server, nie je náš problém.” To je proste medzinárodne uznávaný fakt. Neschopnosť majiteľov serverov sa však aj napriek veľkej snahe podpory rôznych hostingov (v tomto prípade Hicoria) nedarí vyriešiť z jedného prostého dôvodu – ľudia to neovládajú a nerozumejú tomu. Následne sa stretávam s tvrdeniami, že tá a tá podpora alebo ten a ten hosting je na nič, lebo mi nepomohli. Ale ľudia… bohužiaľ… to je váš problém, že ste neschopní… podpora predsa nemôže nastaviť server za vás.

Mal som ale v priebehu tohto obdobia aj pozitívnych skúseností s ľuďmi, ktorí nastavovali servery – konkrétne mne sa stalo to, že mi napísal jeden sympatický chalan, či by som mu nepomohol s niektorými vecami – nemal som s stým absolútne žiaden problém a ochotne som mu poradil. Ak by sa ale podobné otázky, ktoré písal mne pýtal podpory, zrejme by nepochodil. Ctí ho ale to, že bol ochotný priznať, že to nevie a mal ochotu aj sa to naučiť – na rozdiel od detí, ktorým sa to učiť nechce, ich server skrachuje do týždňa a potom len hejtia ostatné servery. Tým sa dostávame k ďalšej časti.


Dôvody prečo si ľudia zakladajú server

Zaujímalo ma, čo vedie hráčov k tomu, aby si vytvorili server. Tých dôvodov bolo hneď niekoľko a pravdupovediac bolo ich veľa, takže vyberám tie najzaujímavejšie:

  • nudil som sa tak som to chcel skúsiť pre seba a pre kamošov
  • dostal som ban na mojom obľúbenom serveri, tak im to chcem vrátiť
  • chcel som si to vyskúšať, aké to je mať vlastný server
  • chcel som byť na serveri majiteľom resp. spolumajiteľom.
  • na CZ/SK scéne nie je server, aký by mi vyhovoval
  • a ďalšie…

 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Ukážka typu detí, aké si zakladajú Minecraft servery – zvyčajne dostanú ban na niektorom zo známejších serverov a keď by aj chceli unban, tak ho jednoducho nedostanú – to ich vyburcuje nielen k osobým útokom, ale aj k snahe okopírovať, či poškodiť celý server. Keď sa im to nepodarí, nastúpi typicky kidiotské správanie sa.

Všetky tieto dôvody nás ale vedú k jednej veci a tou je akoby túžba po moci. Túžba byť majiteľom serveru, túžba mať moc nad obyčajnými hráčmi a byť niečo viac. Bohužiaľ, práve táto akoby fašistická túžba, mať moc nad inými spôsobuje prehlbovanie blúdneho kruhu. Kid zabanuje iného kida na kidskom serveri. Ten, namiesto toho, aby išiel hrať na normálny server v zlosti založí svoj vlastný server, kde zabanuje zas iného kida atď. Popravde podľa mňa existuje z toho cesta von. Aká ale je podľa mňa, to sa dozviete až v ďalšom blogu…


Ak máte náš server radi a chcete, aby fungoval kvalitne aj naďalej, máte možnosť ho finančne podporiť! 🙂 Urobiť tak môžete v DONATING SEKCII,  prípadne nám môžete prispieť na kávu či prášky na upokojenie (Boh je nám svedkom, že tie prášky v niektorých prípadoch na serveri potrebujeme :))

Za všetku vašu podporu vyslovujeme úprimné – Pán Boh zaplať!