Vyjadrenie sa k výpadku serverov [Devel Blog]

Mnohí z vás, ktorí hrajú na Survivale, či Skyblocku zaznamenali, že počas uplynulých dní došlo k výpadku dvoch našich vlajkových serverov. Prečo sa tak stalo a čo sa s tým bude ďalej robiť vám objasním v nasledujúcich riadkoch.

Aj napriek našej snahe nechať fungovať Survival 1.14.4 fungovať bez zásahov a na čo najlepšom možnom stroji, pravda je taká, že jednoducho 1.14.4 je celkovo podľa môjho názoru jedna z najhorších verzií Minecraftu. Vlastne vďaka rozsiahlym chybám, ktoré v nej sú došlo k výpadku. Uvedený server totiž kumulatívne žral serverovú pamäť a s pribúdajúcimi hodinami sa jeho požiadavky exponenciálne rozrastali, čo spôsobilo, že aj napriek veľkej pamäti došlo k jeho preťaženiu a následnému pádu, cyklickému reštartu a následnému fyzickému poškodeniu disku (veľmi zjednodušené a skrátené vysvetlenie toho, čo sa vlastne stalo). V podstate sme ale ani my v prvej chvíli nevedeli určiť, čo sa presne stalo, nakoľko server nám hovoril, že je v poriadku, avšak správal sa veľmi divne. V praxi by sa to dalo vyjadriť asi nejako takto:

Dôsledok z toho bol teda kompletne poškodený disk (to sme na začiatku ale nevedeli, pretože sa tváril, že funguje). Preto sme začali hľadať chybu v konfigurácii serveru, skúšali sme ho spúšťať, reštartovať atď., avšak stále bolo preťaženie príliš veľké. Blbou zhodou náhod sa Survival v danej chvíli nachádzal na tom istom serveri ako Skyblock, čo spôsobilo de facto výpadok oboch serverov. Keď sa nám po viac ako 24 hodinách podarilo definitívne určiť bez najmenšej pochyby príčinu, rozhodli sme sa, že sa pokúsime zachrániť aspoň dáta, ktoré na serveri boli. To sa nám čiastočne podarilo – Survival sa paradoxne podarilo obnoviť vďaka kombinácií obnovených a zálohovaných dát, avšak pri Skyblocku to vzhľadom na charakter poškodenia dát možné nebolo a bolo potrebné nahrať zálohu, ktorá bola vytvorená 24 hodín pred výpadkom teda z 02.10.2019. Aktuálne ešte pracujeme na menších opravách Survival serveru (nefunguje poriadne hlasovanie), ktoré veríme, že v nasledujúcich dňoch opravíme.

Aby toho nebolo málo, počas toho, ako prebiehali opravy serverov sa nám stala nepríjemná vec v podobe bot útoku na náš server, pričom server bol kompletne vymazaný a hráči boli zaspamovaní odkazom na cudzí server. Prirodzene sme danú vec okamžite nahlásili na podporu služby Discord, avšak týmto sa vám chceme za neželaný spam ospravedlniť. Mám za to, že jednoducho vždy sa nájde nejaký blbec, ktorý sa bude snažiť škodiť a jednoducho nie je v našich silách všetko odfiltrovať. Samozrejme bezpečnostnú dieru sme už opravili a chybu odstránili. Asi si viete predstaviť, ako sme sa v danej chvíli cítili:

Pre hráčov na Survivale 1.14.4 a pre hráčov Skyblocku 1.12.2 sme pripravili na /warp Vyrocie špeciálnu kompenzačnú truhlicu, ktorá slúži ako odškodnenie za nedostupnosť serveru. Táto kompenzácia bude dostupná do 11.10.2019.

A ja sa idem na to celé radšej… vyspať….

~Váš Kamzík~