Zmeny v ekonomike na RPG serveri – platné od 1.1.2021

Ako sme už avizovali hráčom na RPG serveri, je potrebné, aby došlo k ekonomickým zmenám, ak sa má server vyhnúť bolestivému a nikým nechcenému wipe. Z toho dôvodu sme preto pripravili tzv. ozdravný plán ekonomiky, ktorý má za cieľ zabezpečiť lepšie fungovanie RPG serveru a odvrátenie neželaného.

Ako celý problém vznikol? Bolo to vysvetľované aj hráčom na RPG serveri priamo, pre istotu to zopakujeme ešte raz. Keď sa vo februári 2019 robil wipe RPG serveru, bola ekonomika serveru nadizajnovaná tak, aby v štandardnom režime vydržala minimálne dva až tri roky – spomínané dva roky uplynú vo februári 2021. Štandardným režimom fungovania RPG ekonomiky sa myslí pravidelný prísun a pravidelný odliv hráčov a ich hraním v bežnom režime (rozumej, že nesedia nonstop za počítačom, ale trávia čas von s kamarátmi, užívajú si leto a pod.). Ako však všetci iste viete, rok 2020 bol neštandardný a priniesol so sebou aj neštandardný režim. Bolo to spôsobené tým, že prakticky celý život sa presunul do online priestoru a ľudia mali vďaka lockdownom a karanténam viac času tráviť online – to prinieslo nielen nových hráčov, ale aj viac celkovo nahraných hodín na našom serveri. Pre vašu ilustráciu, kým v roku 2019 nahrali hráči na našom serveri dohromady súčet herného času v celkovej dĺžke trvania 8 rokov a 3 mesiace, v roku 2020 sa táto doba (pozn. hovoríme vždy o hernom čase za jeden rok) vyšplhala na rekordných 15 rokov a 5 mesiacov. Ako je vidieť, ide takmer o dvojnásobný nárast v čase, ktorý hráči strávili na našom serveri.

To spôsobilo, že ekonomika na RPG serveri, ktorá bola v tom čase rozbehnutá a funkčná presne podľa štandardného režimu, sa odrazu dostala do problémov. Čiže v tomto bode v akom sme teraz mala byť ekonomika približne vo svojej druhej polovici, ako sa hovorí v “zlatom veku”. Keďže však mnohí háči hromadili svoje peniaze v banke a tým získavali nehorázne úroky, analyzovali sme situáciu a zistili sme, že ekonomika je podľa našich prepočtoch na mieste, kde mala byť až na konci roku 2021 resp. začiatku 2022. Prirodzene, zostali sme v šoku!

Aj napriek môjmu osobnému nesúhlasu sme nútení do ekonomiky zasiahnuť a to až takým spôsobom, ktorý určite nebude populárny. Opatrenia sme rozdelili na 3 hlavné fázy: zelenú, oranžovú a červenú, ktoré budeme prijímať na základe kontroly financií hráčov. Ide v podstate o náš vlastný pandemicko-ekonomický semafor.


Zelená fáza (platná od 1.1.2021)

 • Dražba itemov – Vykonanie dražby itemov zabanovaných hráčov, pri ktorej sa z ekonomiky odčerpá približne 20 miliónov. To by nám mohlo pomôcť aspoň na pár týždňov.
 • Kaucie – Unbany so závažnejšími priestupkami teraz budú oveľa častejšie podmieňované finančnou kauciou zo strany spoluhráčov.
 • Totemy nesmrteľnosti – Vypíname totemy “nesmrteľnosti na serveri”. Zistili sme totiž, že ide o jeden z najväčších problémov, pri ktorých hráči nestrácajú itemy – niektorí experti sú schopní mať pri sebe aj 20 totemov nesrmteľnosti pri boji s bossmi. Po širokej diskusii sme sa rozhodli pristúpiť k tomuto radikálnemu kroku.
 • Donátor za hernú menu – Hráči budú mať odteraz možnosť kúpiť si prostredníctvom ingame money tzv. Donátora na 14 dní. 14 dňový Donátor bude stáť 2.000.000 € hernej meny a aktivovať si ho hráč môže prostredníctvom napísania ticketu na hernú podporu, prípadne ho môžu hráči darovať tým chudobnejším (taktiež prostredníctvom ticketu). Táto možnosť bude pre hráčov dostupná až do chvíle, kým nedôjde k stabilzácii ekonomiky.
 • DPH – áno, čítate správne, od Nového roku zavádzame v shopoch DPH. Kráľ Midas sa rozhodol, že keď má toľko bohatých poddaných, bolo by dobré zaviesť DPHčku aby sa niečo ušlo aj štátnej pokladnici. Od 1.1.2021 preto dôjde k nastaveniu 20% DPH na všetky tovary v shopoch.
 • Povinná registrácia shopov a online platby – táto položka sa týka aj Survival serveru. V snahe sprehľadniť tok financií sa od 1.1.2021 bude vyžadovať, aby si hráči zaregistrovali a zaplatili svoj obchod na webe nášho serveru a vykonali úhradu. Urobiť tak môžete na tejto stránke. Po registrácii shopu dostane člen admin teamu automatickú správu o tom, že ste shop zriadili, pričom budete vyzvaní na úhradu bankovej licencie, ktorá sa vám automaticky odpočíta aj z bankového účtu, bez nutnosti prihlásenia sa do hry. Viac informácií nájdete v sekcii Obchody. Návod na povinnú registráciu shopov nájdete na našom youtube kanáli. Prechodné obdobie shopov sa určuje medzi 01.01.2021 – 31.01.2020Táto povinnosť sa vzťahuje aj na majiteľov už vzniknutých shopov. V prípade, že máte zaplatený shop dopredu, napíšte si ticket a peniaze za obdobie, ktoré ste mali dopredu zaplatené vám budú vrátené.

Oranžová fáza (začne platiť v prípade, že celková úhrnná suma v banke prekročí 180.000.000 €)

 • Poplatok za vstup do Geldaru – klanom bude ponúknutý mimoriadny platený vstup do Geldaru v hodnote 1.000.000 €, pričom počas tohto obdobia bude Geldar vyhradený len pre hráčov konkrétneho klanu. Bežný vstup do Geldaru v určenom termíne bude bezplatný a v režime ako doteraz.
 • Shopy – zvýši sa poplatok za obchodnú licenciu zo súčasných základných 100.000 € na 250.000 €
 • DPH – v prípade, že by sme sa dostali s ekonomikou do oranžovej fázy, zvýši sa DPH na hráčov na hodnotu 27%.
 • Zníženie úrokov v banke – súčasné úroky v banke sa znížia na úplné minimum alebo dôjde k ich celkovému vypnutiu. V závislosti od tempa rastu peňazí v Banke.
 • Vypnutie Jobs – vypnutie pluginu JOBs, aby sa zabránilo ďalšiemu nekontrolovateľnému príjmu financií)
 • Zvýšenie poplatku za vstup do Addolanu – poplatok za vstup do Addolanu sa zvýši zo súčasných 5.000 € na 10.000 €

Červená fáza (začne platiť v prípade, že celková úhrnná suma v banke prekročí 250.000.000 €)

 • Totálny kolaps ekonomiky RPG serveru – ide o poslednú fázu, ktorej jediným riešením je úplné uzatvorenie banky a reset všetkých účtov v Banke. Vedenie serveru bude reálne zvažovať wipe.

Tieto rozhodnutia sa nerodili ľahko, avšak za posledné dni som mal možnosť ich prediskutovať s odborníkmi na štátnu ekonómiu a rovnako aj s tvorcami iných RPG hier, ktoré riešili podobný problém s ekonomikou. Aj napriek tomu, že väčšina z nich odporúčala wipe, domnievam sa, že toto nie je cesta a ak dokážeme byť zodpovední, porazíme nielen hnusobu, ale aj hroziaci wipe. O zmenách v ekonomike RPG serveru môžete diskutovať v tomto vlánke – https://midascraft.sk/forum/topic/pandemicko-ekonomicky-rpg-semafor

K pochopeniu problémov s ekonomikou vám môže pomôcť aj video nižšie:


Ak máte náš server radi a chcete, aby fungoval kvalitne aj naďalej, máte možnosť ho finančne podporiť! Urobiť tak môžete v DONATING SEKCII,  prípadne nám môžete prispieť na kávu či prášky na upokojenie (Boh je nám svedkom, že tie prášky v niektorých prípadoch na serveri potrebujeme :))

Za všetku vašu podporu vyslovujeme úprimné – Pán Boh zaplať!