Fórum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Ekonomika RPG

Zdravím všetkých čítačov,

za posledního půl roku jsem na RPG vypozoroval, že se ekonomika serveru čím dál tím víc zhoršuje. U některých věcí klesla hodnota o víc jak 50%, což je podle mě docela dost. Proto mě napadlo, jestli by se u určitých serverových itemů nějak nedala regulovat jejich prodejní a výkupní cena (například dukáty, technické nákresy, apod...).

Děkuji za přečtení, Minwar, hrdý člen Avalonu.

Já si zase osobně myslím, že je to naprosto normální, že s menší poptávkou klesá cena. Na RPG je aktuálně, až na pár nováčků, stabilní jádro, které už hromadu věcí mají několikrát takže aktuálně se zásobují penězi.

Určitě si nemyslím, že je dobrý nápad stanovit pevnou cenu některých itemů. Ekonomika klesá a stoupá na základě poptávky, která se zase zvedne s příchodem nových itemů.

+ je to pouze na hráčích jak se zachovají

S pozdravem

MartySCZ

Mí sousedé poslouchají skutečně dobrou hudbu. Ať už se jim to líbí, nebo ne.

Ahoj Marty, souhlasím s tím, že cena roste nebo klesá s poptávkou. Jenže problém je podle mě v tom, že se hráči těch itemů chtějí zbavit co nejdříve i na úkor ceny, která pak klesá ještě rychleji.

Navíc v reálném světě existuje antimonopolní úřad, který takovým věcem zabraňuje.

Minwar

Ahoj,

souhlasím s Minwarem a přijde mi to jako dobrý nápad.

„hmmm, nepočul som niekoho?" - hroch 2019

Ahóóóóój! x)

Súhlasím s Minwarom!

Před bránami Qualthany na nás skusili vylét vaříci volej, ale odvahu neusmažíš! ~Kled~

Zdravíčko,

též souhlasím s Minwarem.

 

Přeji pěkný zbytek dne.

To čo tu popisujete, je tzv. centrálne riadená resp. plánovaná ekonomika, ktorá sa uplatňovala v bývalom ZSSR a ďalších socialistických štátoch vrátane Československa. Trochu si požičiam o tomto systéme info z wikipedie, aby som sa nemusel rozpisovať:

Príkazová ekonomika alebo centrálne plánovaná ekonomika je systém organizácie a riadenia ekonomiky založený na príkazoch a administratívnych rozhodnutiach z centra. Táto ekonomika zvyčajne nevyužíva výrobné zdroje krajiny efektívne a spravidla ide o nedostatkovú ekonomiku. Odpoveď na triádu otázok (t.j. čo vyrábať, ako vyrábať a pre koho vyrábať) tu dáva štát. Vláda, zvyčajne zastupujúca štát, robí všetky rozhodnutia o výrobe a rozdeľovaní.

[Viac na: https://sk.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%ADkazov%C3%A1_ekonomika]

Už v minulosti som sa opakovane vyjadril, že odmietam akékoľvek zásahy do ekonomiky zo strany serveru, pretože by sme skĺzli práve k tomuto modelu (ktorý vo svojej podstate spôsobil ekonomický kolaps celého ZSSR na začiatku 90. rokov). Neobstojí ani argument protimonopolného úradu, pretože:

Úrad zasahuje v prípadoch kartelov, zneužívania dominantného postavenia, vertikálnych dohôd, kontroluje koncentrácie, ktoré spĺňajú notifikačné kritériá a posudzuje konanie orgánov štátnej správy a samosprávy v prípade, že sa dopustia obmedzenia súťaže a taktiež zabezpečuje ochranu hospodárskej súťaže v oblasti štátnej pomoci.

Ako iste vidíte, aj protimonpolný úrad má svoje zákonné postavenie a poslanie. Pokiaľ viem, na serveri nedochádza žiadnym jedincom k zneužívaniu dominantého postavenia, pretože je vždy niekoľko spôsobov ako daný cieľ dosiahnuť.

Robiť akýkoľvek vážnejší zásah do ekonomiky, tak ako to opisujete by znamenal, že sa jednoducho priblížime k wipe - pretože to sa deje vždy, pokiaľ začne server akýmkoľvek spôsobom zasahovať do ekonomického fungovania. Pre vašu predstavu, aktuálne sa nachádza v ekonomike RPG približne 1 miliarda eur virutálnej meny, ktorá je v obehu, samozrejme plnením questov, zabíjaném bossov a pod. peniaze prichádzajú, ale zároveň aj odchádzajú (poplatky za vstup do Addolanu, dungeonov, shopy, chystané klany, atď.). Len pre predstavu - 1 miliarda je v podstate z hľadiska ekonomiky iba zrnko prachu, keďže pred posledným wipom pred 1,5 rokom bolo v obehu približne 30-násobne viac peňazí (cca 30 miliár eur virtuálnej meny).

Server vždy robí tzv. mikrozásahy do ekonomiky, napríklad v podobe dražby majetku zabanovaných hráčov, zavedením nových poplatkov (napr. za založenie klanu) a následným levelovaním klanov, atď., atď. Nejde však nikdy o nepremyslený krok, ktorý by znamenal, že by sme museli robiť radikálne zásahy do ekonomiky serveru. Súčasný model, podobne ako pri väčšine demokratického sveta, nie je ideálny a je možné, že ekonomika sa dostane do krízy, avšak aj v prípade krízy ekonomiky máme pripravené plány na jej znovureštartovanie bez nutnosti robenia wipe, alebo radikálnych zásahov.

Cestu si nájdem, alebo spravím... ~Hannibal~